Jak wyglądać młodzej?

Laserowe odmładzanie twarzy

Ludzka skóra w trakcie mijających lat ulega procesom starzenia, których każdy z nas chciałby uniknąć. Ten proces związany jest z postępującą utratą zdolności regeneracyjnych komórek oraz utrudnieniem transportu substancji odżywczych do tego narządu. Laserowe odmładzanie twarzy inaczej mówiąc – Resurfacing, stanowi rozwiązanie dla  takich zmian jak: zmarszczki, bruzdy skórne lub blizny po trądziku a także rozstępy.

Zmarszczki mogą się pojawiać niezależnie od wieku. Dzielimy je na mimiczne, grawitacyjne, starcze oraz związane z ekspozycją na promieniowanie UV. Patofizjologia czyli procesy powodujące ich powstawanie opierają się na uszkodzeniach w obrębie włókien kolagenowych i elastynowych, które tracąc swoje właściwości, są odpowiedzialne za powstawanie załamań w obrębie skóry. Czynnikami istotnie przyspieszającymi powstawanie zmarszczek są niedobory witamin A, C, E oraz miedzi, których brak hamuje syntezę nowych włókien kolagenowych. Laserowy resurfacing twarzy stanowi metodę leczniczą dla pacjentów w każdym wieku, oczywiście poza poprawą widoczności zmarszczek grawitacyjnych i starczych również zabieg może być przeprowadzony u osób młodych, które najczęściej zgłaszają się z bliznami potrądzikowymi stanowiącymi niejednokrotnie przyczynę kompleksów.

 

W takiej sytuacji laserowy resurfacing może być najlepszą metodą aby zakończyć ścieżkę leczniczą i zadowolić pacjenta efektem końcowym.

Główne korzyści z zabiegu laserowego resurfacingu twarzy to:

 • poprawa napięcia oraz elastyczności skóry okolicy poddanej zabiegowi,

 • usunięcie zmarszczek, bruzd, blizn (lub zmniejszenie ich widoczności do minimum),

 • skóra uzyskuje młodszy i zdrowszy wygląd,

 • stosunkowo szybki okres rekonwalescencji,

 • stymulacja naturalnych procesów odnowy tkanek skóry.

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg laserowego resurfacingu twarzy jest wskazany dla każdego pacjenta, którego skóra uległa naturalnemu procesowi starzenia pod wpływem codziennego narażenia na promieniowanie ultrafioletowe, działanie grawitacji, codzienne korzystanie z mimiki twarzy oraz powolnego procesu starzenia się. Leczenie obejmuje zmiany skórne takie jak: zmarszczki, blizny (chirurgiczne, potrądzikowe, pourazowe), nieregularna struktura skóry, bruzdy, przebarwienia i zwiotczenia skóry.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Główne przeciwwskazania do laserowego resurfacingu twarzy to:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią,

 • nowotwory skóry,

 • fotodermatozy,

 • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry w obszarze zabiegu,

 • przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry),

 • obniżona odporność organizmu (choroby, przewlekłe, stosowanie leków immunosupresyjnych),

 • stosowanie substancji światłouczulających (antybiotyki z grupy tetracyklin, leki antydepresyjne , doustna terapia retinoidami),

 • okres po wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia (do 3-4 tygodni),

 • okres po wypełnieniu skóry kwasem polimlekowym (sculptra) (do 11-12 tygodni),

 • okres po peelingu chemicznym (do 4 tygodni),

 • tendencja do tworzenia się bliznowców,

 • cukrzyca.

Przed zabiegiem

Na kilka dni przed samym zabiegiem nie należy poddawać się żadnym innym zabiegom złuszczającym takim jak – mikrodermabrazja, peelingi chemiczne. Kremy z retinoidami lub kwasy owocowe powinny zostać odstawione na 5-7 dni przed zabiegiem. W dzień zabiegu należy stawić się w dobrej kondycji fizycznej, bez infekcji czy zaczerwienienia w okolicy poddawanej zabiegowi.

Rodzaj znieczulenia

Najczęściej stosowana metodą jest znieczulenie miejscowe. Do miejscowego znieczulenia zwykle używany jest preparat lidokainy (EMLA czyli emulsja kilkuprocentowej lidokainy i prylokainy) zastosowany około 90-120 min przed zabiegiem. Zastosowanie tej metody umożliwia zmniejszenie bólu i dyskomfortu podczas zabiegu pod warunkiem zaaplikowania preparatu z odpowiednim wyprzedzeniem. Pacjent może otrzymać zalecenie aplikacji maści w domu na tyle wcześniej aby lek mógł zacząć działać.

Jak przebiega zabieg?

Frakcyjny resurfacing twarzy –  polega na wytworzeniu mikrouszkodzeń wielkości pikseli w obrębie skóry objętej zabiegiem, pozostawiając otaczającą skóry jako nienaruszoną. Pixele przybierają kształty kolumn w obrębie skóry właściwej stymulując tworzenie nowych włókien kolagenowych, które zmniejszając widoczność zmarszczek, bruzd oraz blizn. Wytwarzane pole podzielnej wiązki światła nazywane jest matrycą, która wytwarza pola uszkodzeń termicznych.

Laserowy resurfacing twarzy stymuluje regenerację tkanek objętych zabiegiem szybciej niż gdyby uszkodzenia obejmowały całą tkankę. Mikrouszkodzenia  stanowią ogniska regeneracyjne dla skóry co poprawia jej wygląd oraz zmniejsza widoczność bruzd, blizn oraz zmarszczek.

Zabieg trwa około 30-45 min.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Gojenie się skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia lecz ostateczne efekty będą widoczne dopiero po ok 6-8 tygodni. Przez cały okres rekonwalescencji należy uważać na skórę, nie wystawiać jej niepotrzebnie na promieniowanie ultrafioletowe oraz stosować krew z filtrem.

Obrzęk w obrębie skóry poddanej zabiegowi laserowego resurfacingu jest zwykłą reakcją organizmu na uszkodzenie.

Po około 2-3 dniach od zabiegu skóra może wykazywać nadmierną suchość, zaleca się w tej sytuacji stosować środki nawilżające (np. kremy o prostym składzie). Po kilku dniach systematycznego nawilżania suchość ustępuje. 

Należy pamiętać że zabieg laserowego resurfacingu twarzy jest zabiegiem związanym z uszkodzeniem tkanki skórnej, dlatego może być wskazane spędzenie krótkiego okresu bezpośrednio po zabiegu w zaciszu domowym.

 

Zapraszam na konsultacje

Menedżerka Kliniki

Beata Hościło

Umów się na wizytę:

tel: +48 605 500 447

email: klinika@klinikasupramed.pl

PAKIETY

W Supraślu nie sposób się nie zakochać. Zapraszamy do doświadczenia bliskości kultury, piękna przyrody, uroków uzdrowiska połączonych z pakietami pielęgnacyjnymi w Klinice Supramed.

WIĘCEJ